Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 czerwca 2019 r.
8:02

Lublin: Na górkach czechowskich jednak będzie beton? Projekt studium może zostać przyjęty jeszcze przed wakacjami

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
602 561 A A

Cisza przed burzą. Tuż przed wakacjami mogą się rozstrzygnąć losy górek czechowskich. Według nieoficjalnych informacji prezydent Lublina Krzysztof Żuk ma zaproponować radnym, by dali zgodę na zabudowę blokami części tego terenu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zatwierdzenie projektu studium przestrzennego Lublina. To dokument, który określa przeznaczenie poszczególnych części miasta. Ze studium wynika, czy w danym miejscu powinna być zieleń, czy bloki mieszkalne. Wysokość bloków i minimalną liczbę miejsc parkingowych dla ich mieszkańców określa się w planie zagospodarowania przestrzennego. Górki już taki plan mają, ale jego zmiany chce właściciel terenu, spółka TBV.

To właśnie studium ma przeznaczyć część górek czechowskich pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną i wyznaczyć rezerwę terenu pod podstawówkę na tyłach sklepu Lidl przy Koncertowej. Taki zapis, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, miałby być umieszczony w projekcie, który będzie wysłany do uchwalenia przez Radę Miasta, choć nie jest to jedyny możliwy scenariusz. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że do głosowania w tej sprawie może dojść na najbliższym posiedzeniu, czyli 27 czerwca.

Oficjalnie Ratusz nie potwierdza, że projekt będzie wysłany na czerwcowe posiedzenie. – Nie ma w tej chwili takiego projektu – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Do posiedzenia zostały jednak dwa tygodnie i projekt może jeszcze zostać skierowany pod obrady. Czy tak się stanie? – Nie ma takiego projektu. To wszystko, co mam do przekazania.

W Ratuszu mówi się jednak o tym, że projekt studium może być gotowy jeszcze przed najbliższym posiedzeniem. Sygnały o tym, że miasto może dopuścić zabudowę mieszkaniową na części górek czechowskich, niepokoją społeczników, którzy walczą o to, by zostawić w spokoju tutejszą przyrodę.

– Jeśli radni, znienacka, korzystając z wakacyjnej pory, uchwalą studium zezwalające na blokowiska na górkach,
będzie to obciach sezonu, a do rządzącej w mieście koalicji zupełnie słusznie przylgnie nazwa Platforma Deweloperska
– komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizacji przeciwnej zabudowie dawnego poligonu.

Jego zdaniem władze miasta lekceważą wynik referendum, w którym 67 proc. głosów (około 23 tys.) oddano przeciw blokom na górkach. Przypomnijmy jednak, że referendum, którego pomysłodawcą był prezydent Żuk, było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji (niecałe 13 proc. przy wymaganych 30). Według Gorczycy miasto zlekceważyłoby również wynik panelu obywatelskiego, którego uczestnicy rekomendowali pozostawienie górek wolnych od zabudowy.

>>> Referendum w sprawie górek czechowskich: Jak głosowały poszczególne dzielnice Lublina [wyniki]

Górki czechowskie

Przeciw blokom opowiedziały się również tysiące osób zgłaszających formalnie uwagi do projektu studium w wersji upublicznionej w marcu zeszłego roku. Do dziś prezydent nie skomentował wyniku referendum, ani nie ogłosił, które z uwag zostały uwzględnione, a które nie. Ustawa nie wymaga od niego takiej informacji, ale nakazuje mu tylko, by składając do Rady Miasta projekt studium dołączył do niego listę nieuwzględnionych uwag.

Zapalne tereny

Studium przesądzi nie tylko o losach górek czechowskich, ale też wielu innych terenów, których właściciele chcą je wykorzystać w nowy sposób. Dotyczy to głównie gruntów w dzielnicach Szerokie i Głusk, których właściciele od lat zabiegają o przekształcenie działek rolnych w budowlane, bo chcą tu zbudować domy mieszkalne.

Kontrowersje związane z projektem studium towarzyszą nie tylko sprawie górek czechowskich. Innym punktem zapalnym jest wrysowana w miejskie plany od wielu lat budowa drogi na przedłużeniu ul. Smoluchowskiego. Przeciw jej powstaniu opowiada się spora część mieszkańców tej dzielnicy.

Głosy sprzeciwu pojawiają się też w związku z planami wytyczenia ul. Uhorczaka, która może się stać alternatywą dla ul. Diamentowej, ale mogłaby być dosyć uciążliwa dla mieszkańców pobliskich bloków. Podobnie jest z trasą wytyczoną w planach wzdłuż torów kolejowych między lasem Stary Gaj a blokami na południu Czubów. Jedni widzą w tym duże usprawnienie ruchu, drudzy zburzenie spokoju przy lesie.

Opór towarzyszy także wytyczeniu po przeciwnej stronie Starego Gaju drogi zwanej nieraz „południową obwodnicą”, która miałaby dalej przebiegać w ciągu dzisiejszej ul. Żeglarskiej i łączyć Węglin z Felinem.

>>> Lublin: Minęły dwa miesiące od referendum. Obrońcy nie zapominają o górkach czechowskich

Zobacz także: Dwa miesiące po referendum. Manifestacja w sprawie górek czechowskich

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.